Erektil disfonksiyon ile yardım

Hilfe bei Errektionsstörungen

Cinsellik temel bir ihtiyaçtir.
Erkek veya kadin olsun, birçok insan için cinsellik hayatin temel unsurlarından biridir. Cinsel arzuyu tatmin etmek sürekli tekrarlayan bir dürtüdür, ancak bu arzu her zaman yerine getirmek mürmkün değildir.

Erkekler erkekliklerini yaşayamadığında ne olur?
Bunun cevabi ortada: Bu durumda ilgili erkek bunu kabul etmelidir. Bir ereksiyon, cinsel ilişki için yeterli olmayabilir. Bu normaldir ve bu nedenle endişelenmeye gerek yoktur. Ancak en az altı aylık bir süre boyunca cinsel birleşmelerin çoğu başarısız olursa, gerçekten bir ereksiyon bozukluğu söz konusudur. Tip dilinde buna „erektil disfonksiyon“ adi verilir. Bu, düşündüğünüzden çok daha sık meydana gelmektedir: Neredeyse her 5 erkekten biri ereksiyon bozukluğu yaşamaktadır. Bu rakam da şunu göstermektedir: Hiçbir erkek bu sorunu ile yalnız değildir. Belki şunu bilmek daha da teselli edicidir: Neredeyse tüm ereksiyon bozuklukları, sebeplere bağlı olarak tedavi edilebilmektedir.

Harekete geçmek mi tedavi olmak mı?
Öncelikle: Doktora gidin! Doktor, ayrıntılı bir muayenenin ardından sizinle birlikte uygun önlemleri belirleyecektir. Sık sık inisitiyatifi kendi elinize alarak da, örneğin yaşam alışkanlıklarınızı değiştirerek, ereksiyon bozukluğu riskini önemli ölçüde azaltabilirsiniz:

 • Sigarayı bırakın
 • Alkol tüketimini kısıtlayın
 • Spor yapın
 • Sağlıklı beslenin
 • Kilo verin
 • Dinlenin ve rahatlayın

Bu adımların etkisi yetersiz kalırsa, normalde başka yollar istenen hedefe ulaşılmasını sağlar.

Ereksiyon bozukluğu olan kişilerin tedavisi.
Tedavinin türü, her zaman ereksiyon bozukluğunun sebeplerine göre belirlenir. Bunlar da hastadan hastaya değişir. Çoğu zaman erektil fonksiyonun sorunlu olması, başka bir hastalığın belirtisidir. Bu nedenle kişiye özel bir tedavinin belirlenebilmesi için bir doktora danışmak çok önemlidir.

 1. Psikoterapi – Ereksiyon bozukluklarının sebebi ruhsal sorunlarsa, bu sebeplerin kaynağına ulaşmanız önerilir. Psikolojik sorunlar ortadan kaldırıldıktan sonra çoğu zaman bunların beraberinde getirdiği fizyolojik sorunlar da ortadan kalkar.
 2. İlaç tedavisi – Ereksiyon bozukluklarında en sık uygulanan tedavi biçmi, PDE-5 inhibitörleri gibi ilaçların alınmasıdır. Sildenafil, Vardenafil ve Tadalafil etken maddelerini içeren bu haplar, cinsel uyarım esnasında belirli bir süre boyunca penisin kan dolaşımnı etkiler. Bunun yanı sıra etken maddenin doğrudan erkeğin cinsel organına verildiği veya enjekte edildiği ilaç tedavileri mevcuttur.
 3. Mekanik yardimci malzemeler – Çok nadir durumlarda erektil fonksiyonu düzeltmek için vakum pompaları veya penis implantları kullanılır.

Önemli: Betirtilen çözümler sadece çeşitli olanaklardır ve bir doktorun teşhisinin yerini alamaz!

Ereksiyon bozukluklarının olası sebepleri.
Bu sebepler genel olarak iki kategoriye ayrılır: bedensel sebepler ve ruhsal sebepler. Normalde farklı tetikleyiciler bir araya gelir. Bir ereksiyon bozukluğu çok nadir durumlarda sadece biyolojik veya yalnızca psikolojiktir. Sonuç olarak buna sebep olan faktörlerin hangileri olduğunu sadece tedaviyi yapan doktor tespit edebilir.

Olasi bedensel sebepler

 • Yüksek tansiyon
 • Diyabet
 • Prostat bozukluğu
 • Kalp-damar rahatsızlığı
 • Arteriyoskleroz
 • Multipl skleroz
 • Omurilik yaralanmaları
 • Hormon bozuklukları

Olasi ruhsal sebepler

 • Stres
 • Depresyonlar
 • Başarısiz olma korkusu
 • İlişki sorunları
 • Performans baskısı
 • Çok yüksek beklentiler
 • Travmatik cinsel deneyimler

Hastalik ve bozuklukların yanı sıra erektil fonksiyonu aşağıdakiler de etkileyebilir: ilaç tüketimi. Bunun yani sıra erkeğin yaşi belirleyici kriterdir. Yaşlandıkça bir ereksiyon bozukluğunun olma ihtimali önemli ölçüde artar. Şu da unutulmamalıdır: Sigara içmek veya fazla kilo gibi sağlıksız bir yaşam biçimi, erektil fonksiyonun kısıtlanmasına önemli ölçüde katkıda bulunur.

Ereksiyon bozukluğu olduğunda ne yapılmalıdır?

 1. Utanmaniza gerek yok! Erektil fonksiyonun sorunlu olması elbette bundan etkilenen kişi üzerinde bir yük oluşturur. Bunun bir soruna dönüşüp dönüşmemesi sizin elinizdedir. Bu durumla yüzleşmek erkekliğin bir işaretidir.
 2. Doktorunuzla görüşün! Sizin için bu durum sinir bozucu ve alışılagelmişin dişinda. Doktorunuz için değil: Doktorunuz sizin dışınızda çok sayıda hastayı tanımanın yanı sıra olası çözümleri de bilir.
 3. Bu durumu partnerinizle paylaşin! Sizin için hayatınızda en önemli yeri taşıyan insana güvenin. Böylece birlikteliğinizi duygusal düzeyde derinleştirebilirsiniz ve bunu cinsel ilişkinizin ön sevişmesi olarak görebilirsiniz.
 4. Yaşadiklarinizi paylaşin! Yardim gruplarında bu sorunu yaşayan başka kişilerle iletişime geçebilirsiniz. Bu durumu yaşayan tek kişinin siz olmadığını bilmek rahatlatıcıdır.

 

Ein Beitrag unserer/s Leserin/s Tobias Himroch aus Darmstadt in Hessen.
Ende des Beitrags 1-2022-220-1824     
Sämtliche Bezeichnungen auf dieser Webseite richten sich an alle Geschlechter.
Alle Angaben ohne Gewähr. Änderungen, Schreibfehler und Irrtum vorbehalten. Alle Angaben sind sorgfältig recherchiert worden. Weder der/die Autor/Autorin noch die Webseitenbetreiber übernehmen eine Haftung für etwaige Negativfolgen, die sich durch die Anwendung dieses Beitrages ergeben oder ergeben können. Hinweise, Tipps, Ratschläge und Empfehlungen ersetzen keine Rechtsberatung oder ärztliche Untersuchung und Diagnose. Im Zweifelsfall lassen Sie sich bitte vor Anwendung dieses Beitrages fachlich beraten, wie zum Beispiel durch eine Rechtsanwältin bzw. einen Rechtsanwalt oder eine Ärztin bzw. einen Arzt.

Beitrag teilen

Newsletter

Abonnieren Sie unseren Newsletter:

Erhalten Sie einmal in der Woche eine E-Mail mit unseren neuesten Beiträgen.
Wir senden keinen Spam! Erfahren Sie mehr in unserer Datenschutzerklärung.

Hinterlasse jetzt einen Kommentar

Kommentar hinterlassen

E-Mail Adresse wird nicht veröffentlicht.


*